تصور کنید برای خود روی مبل لم داده‌اید و در حال بازی با موبایل‌تان هستید که ناگهان گوشی‌تان به صدا در می‌آید. شخص پشت خط، یکی از دوستان بسیار صمیمی و نزدیک شماست که به‌خاطر پیش‌آمدی ناگهانی با شما تماس گرفته است و از شما می‌خواهد که او را در سفر پیش‌رو همراهی کنید. شما برای آماده شدن تنها نیم ساعت فرصت دارید و گوشی‌تان هم به دلیل مصرف زیاد در شرف خاموش شدن است. قطعا نیم ساعت به شارژ زدن گوشی دردی از شما دوا نمی‌کند و مجبورید خاموش شدن چند ساعته‌ی موبایل‌تان را به جان بخرید تا بالاخره به اقامتگاه جدید برسید و گوشی‌تان را به برق متصل کنید. قطعا در چنین مواقعی که بیشتر ما آن را به شکل‌های گوناگونی تجربه کرده‌ایم، استرس دور ماندن از گوشی و بی‌خبر ماندنِ خانواده حسابی گریبان گیرمان می‌شود و اوقات‌مان را تلخ می‌کند. اما خوشبختانه دنیای تکنولوژی آنقدر پیشرفت کرده است که بتوانیم با یک ترفند ساده خودمان را از این بحران نجات دهیم. و این ترفند چیزی نیست جز استفاده از شارژر همراه ! حالا اگر می‌خواهید برای خرید پاوربانک اقدام کنید و بدانید که پاور بانک چیست و چگونه در چنین مواقعی به کمک‌مان می‌آید، این مطلب تمامی اطلاعات مربوط به پاوربانک را در اختیارتان می‌گذارد.

پاوربانک یا شارژر همراه چیست؟

در کل پاوربانک نوعی باطری یدک یا اضافی هستند که در صورت اتمام شارژ موبایل،تبلت،هدفون،هدست و هندزفری و هر دستگاهی که قابلیت شارژ شدن داشته باشد استفاده خواهد شد.

هدف کلی تولید کنندگان دستگاه های هوشمند افزایش زمان شارژدهی باطریهای خود هست که تا کنون توانستند با فناوری شارژ سریع ، الگوریتم بهینه سازی مصرف انرژی و افزایش حجم باتریها مدت زمان ذخیره باتریهای خود را افزایش دهند. با اینترنتی شدن اکثر کسب و کارها و اینکه نسبت استفاده هرکاربر با کاربر دیگر متفاوت بوده اتمام ناگهانی شارژ دستگاه حین استفاده همچنان یک مشکل باقی مانده و نیاز به خرید پاوربانک همچنان در بین کاربران باقی مانده است.

انواع پاوربانک

با توجه به کابردهای فراوان پاور بانک تبلیغاتی، تنوع زیاد در تولیدات آن توجیه مناسبی دارد. درواقع برای هر یک از کاربردهای مختلف آن، پاوربانک‌های اختصاصی طراحی و تولید شده‌است. برخی از پرکاربردترین انواع پاور بانک تبلیغاتی عبارتند از:

  • پاور بانک گوشی همراه و تبلت
  • پاور بانک‌های خورشیدی
  • پاور بانک لپ‌تاپ

هر یک از پاور بانک‌ها دارای اندازه‌های متفاوتی هستند و قیمت‌های متنوعی دارند. معمولاً پاور بانک‌هایی که گوشی‌های هوشمند را شارژ می‌کنند؛ برای تبلت‌ها نیز استفاده می‌شوند. استفاده از پاور بانک جهت شارژ لپ‌تاپ نیز بسیار رایج است که با نمونه‌های شارژر گوشی و تبلت متفاوت است! تقریباً هر نوع وسیله الکترونیکی که شارژ می‌شود را با پاور بانک پوشش می‌دهند.

انواع مشخصات پاور بانک خوب

1- اولین و مهمترین پارامتر، ظرفیت باتری پاور بانک

اصلی ترین و شاید مهمترین نکته ای که قبل از خرید پاوربانک باید مد نظر قرار دهید، ظرفیت مورد نیاز است. اگر می خواهید گوشی، ساعت هوشمند، لپ تاپ یا تبلت شخصیتان را روزی یک بار شارژ کنید، نیاز به یک شارژر همراه دارید که ظرفیت بالایی داشته باشد. البته هر دستگاهی دارای شدت جریان ورودی متفاوتی است، بنابراین بهتر است پاور بانکی را انتخاب کنید که هوشمندانه شدت جریان را تشخیص دهد. به صورت کلی باید بدانید که از شارژر همراه دقیقا می خواهید برای شارژ چه چیزهایی استفاده کنید؟
به همین دلیل است که ظرفیت باتری در پاور بانک ها یکی از مهم ترین عواملی است که هم بر روی قیمت و هم بر روی کیفیت آن ها تاثیر گذار است و به همین دلیل تاثیر زیادی در تصمیم شما برای خرید دارد.

2- دومین مورد انتخاب پاور بانک با تنظیم شدت جریان هوشمند

این فناوری که با نام AI Power یا Fit Charge هم شناخته می شود با توجه به نوع باتری، ولتاژ و شدت جریان ورودی هر دستگاه را مشخص می کند. بهتر است از پاور بانک هایی استفاده کنید که این فناوری در آن وجود داشته باشد. کارایی این نوع شارژر های همراه در بلندمدت خودش را نشان می دهد و شارژرهای همراهی که این فناوری را نداشته باشد، ممکن است به دستگاه های شما آسیب برساند.

3- سومین مورد انتخاب شارژر همراه با فناوری شارژ سریع

فناوری شارژ سریع نیز یکی دیگر از مهمترین پارامتر هایی است که یک پاور بانک را در بین شارژر های همراه دیگر متمایز می کند. پاوربانک هایی که از فناوری شارژ سریع استفاده می کنند، در شارژ دستگاه ها به نسبت پاور بانک های معمولی دارای سرعت بیشتری هستند.
از آنجایی که همه گوشی های رده بالا و جدید از قابلیت Fast Charge پشتیبانی می کنند، اگر دستگاه های شما از این قابلیت پشتیبانی می کنند، پاوربانکی را انتخاب کنید که دارای فناوری شارژ سریع باشد. به صورت کلی عوامل دیگری مثل باتری، تاثیر بیشتری بر روی قیمت دارند، ولی بعضی از شارژرهای همراهی که دارای فناوری شارژ سریع هستند، نسبت به گزینه های دیگر قیمت بالاتری دارند.

4- چهارمین مورد ابعاد و جنس بدنه مقاوم

همانطور که برای جلوگیری از آسیب دیدن و حفظ وضعیت ظاهری بدنه موبایل، برای آن گارد تهیه می کنید، اگر به وضعیت ظاهری پاوربانک خود هم اهمیت می دهید، باید در مورد جنس بدنه پاور بانک اطلاعات کافی داشته باشید. هر چند می توانید برای پاور بانک خود محافظ نیز تهیه کنید.
این نکته را مد نظر داشته باشید که حتی الامکان سعی کنید از خرید شارژر همراه سنگین خودداری کنید. به صورت کلی جنس بدنه شارژر های همراه از پلاستیک و فلز ساخته می شوند که هر کدام از این موارد نقاط قوت و ضعف خود را دارند. پاور بانک با بدنه پلاستیکی زودتر کثیف می شود و از طرف دیگر بدنه فلزی با ضربه خوردن سریعتر خش بر می دارد.
هر چند معمولا جنس و وزن بدنه شارژر همراه تاثیر زیادی بر روی قیمت آن ندارد ولی سعی کنید برای جلوگیری از آسیب های احتمالی مثل افتادن پاوربانک از دست و شکستن آن، بدنه ای را انتخاب کنید که در برابر ضربه مقاوم بوده و حتی الامکان از پلاستیک نازک برای ساخت آن استفاده نشده باشد. هرچند همانطور که قبلا گفتیم برای امنیت بیشتر در برابر آسیب دیدگی، می توانید کاور متناسب با شارژر همراهتان را نیز تهیه کنید.

5- پنجمین مورد جنس باتری، عامل بسیار موثر در کیفیت شارژر همراه

می توان این طور بیان کرد که باتری مهمترین قسمت در یک پاوربانک است و وظیفه اصلی را در این دستگاه همین باتری ها بر عهده دارند. این گزینه به قدری مهم است که می شود اینطور بیان کرد که پاوربانکی که باتری خوب نداشته باشد، صرفا یک وسیله یک بار مصرف است. اگر قرار باشد باتری که در شارژر همراه استفاده می شود بی کیفیت و بی اسم و رسم باشد، اگر در کل وجود نداشته باشد بهتر است.
به صورت کلی پاوربانک‌ها به وسیله دو نوع باتری لیتیم پلیمر و لیتیم یون تولید می‌شوند. از بین این دو نوع باتری، لیتیم یون بسیار مرسوم‌تر است ولی در سال های اخیر باتری لیتیم پلیمر سهم بیشتری از بازار را در دستان خود قرار داده است.

6- ششمین مورد چراغ LED که بیانگر میزان شارژ دستگاه است.

علاوه بر جنبه زیبایی چراغ های LED کوچکی که عموما در گنار بدنه شارژرهای همراه وجود دارد و بعضی از افراد به زیبایی این نورهای رنگی علاقه دارند، وضعیت و میزان شارژ باتری های شارژر همراه را نیز می توان از طریق این LED ها متوجه شد.
گاهی اوقات ممکن است یادتان برود که پاور بانک خود را شارژ کرده اید یا نه و یا بعد از استفاده از پاوربانک می خواهید بدانید که چقدر از میزان انرژی ذخیره شده داخل باتری ها باقی مانده است، اینجاست که این چراغ های LED به کمک شما خواهند آمد. این چراغ ها علاوه بر این که بسیار کاربردی هستند، تاثیر بسیار ناچیزی بر روی قیمت دارند. بنابراین حتی الامکان پاور بانکی را انتخاب کنید که این LED ها بر روی آن وجود داشته باشند.

پاور بانک چگونه کار می‌کند ؟

پاوربانک‌ها درواقع باطری های خاصی هستند که در یک مدار خاص با شارژ الکتریکی مشخص ، فشرده شده‌اند.

آن‌ها به شما اجازه می‌دهند که انرژی الکتریکی را ذخیره کنید و درزمان لازم ازانرژی موجود برای شارژ موبایل یا تبلت استفاده نماید.

امروزه استفاده ازپاوربانک تقریبا به امری معمول تبدیل شده است وبه عنوان امری ضروری برای استفاده کنندگان موبایل و تبلت وپخش کننده‌های پرتال شناخته شده است.

پاوربانکها برای تمام دستگاههایی که دارای پورت یو اس بی(USB) باشندقابل استفاده است بطور مثال: اسپیکرهای پرتابل،سیستمهای GPS ، پلیرهای MP3 ،تلفن های هوشمندو تبلتها میتوانندبا پاوربانک‌ها شارژ شوند.بطورخلاصه هردستگاهی که به کمک پورت USB شارژ می‌کنید را میتوانید با پاوربانک شارژ نمایید.

هر پاوربانک چقدر قابلیت شارژدهی دارد؟

با افزایش نیاز به شارژ بیشتر و سریع تر، میزان شارژ قابل ذخیره سازی در پاوربانک ها افزایش یافته است. گوشی‌ های هوشمند یکی از اصلی‌ ترین مواردی هستند که باید توسط پاوربانک ها شارژ شوند، و در سال‌های اخیر ظرفیت باتری به‌طور قابل توجهی افزایش یافته است تا زمان‌های طولانی‌ تری بین شارژ فراهم شود.

پاوربانک‌های قدیمی‌ تر دارای ظرفیت‌های احتمالاً 1000 میلی آمپر ساعت بودند، در حالی که برخی از جدیدترین پاوربانک‌های موجود می‌توانند ظرفیت‌های عظیم 25000 میلی آمپر ساعت را ارائه دهند. همچنین جریان قابل تحویل توسط آنها نیز زیاد است. بیشتر آنها می توانند 2.5 آمپر را ارائه دهند و آنها را قادر می سازد تا برای بسیاری از دستگاه های الکترونیکی از فناوری فست شارژ  استفاده داشته باشند.

معایب پاور بانک

از معایب پاور بانک می‌توان به وزن سنگین برخی مدل‌ها و قطر زیادی آن‌ اشاره کرد. همچنین نمونه تقلبی از پاور بانک‌ها موجود در بازار باعث شده برخی مصرف کننده‌ها بعد از خرید دچار ضرر و پشیمانی از خرید شوند. بهتر است پاور بانک را فقط از فروشگاه‌های مجاز خرید کرده تا هم طول عمر بالایی داشته باشد و هم به باتری گوشی شما آسیبی وارد نکند.

نکات لازم برای حفظ عملکرد پاوربانک و جلوگیری از کاهش عمر مفید آن

در صورت رعایت موارد زیر عمر مفید پاوربانک شما به حداکثر میزان ممکن خواهد رسید و در طول این مدت بهترین عملکرد را خواهد داشت.

  • از شارژ کامل پاوربانک و همچنین جلوگیری از تخلیه کامل آن خودداری کنید. همیشه شارژ پاوربانک را بین ۲۰ تا ۸۰ درصد نگه دارید (هر یک از چراغ‌های LED نشانگر ۲۰ تا ۲۵ درصد میزان شارژ هستند)
  • دستگاه را در محیطی با دمای مناسب شارژ کنید (حداقل ۵ و حداکثر ۴۰ درجه سانتی‌گراد). در ضمن در هنگام استفاده از آن سعی کنید از آن در محیطی با دمایی بین ۵ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد استفاده کنید. درصورتی‌که در محیط سرد از پاوربانک استفاده می‌کنید، از پوشاندن آن با پتو و سایر پوشش‌های مشابه جلوگیری کنید؛ زیرا این کار باعث افزایش دمای دستگاه و افزایش احتمال آتش‌سوزی و انفجار آن می‌شود
  • حتی در صورت عدم استفاده از دستگاه آن را حداقل هر سه ماه یک‌بار شارژ کنید.
  • دستگاه را در معرض دمای بالا قرار ندهید
  • به دستگاه ضربه وارد نشود. این اتفاق باعث آسیب دیدن قطعات حساس مدار دستگاه می‌شود.
  • دستگاه را هرگز در کنار اجسام فلزی قرار ندهید. این کار باعث کاهش ظرفیت ذخیره‌سازی پاوربانک می‌شود.
  • زمانی که پاوربانک در حال شارژ دستگاه دیگری است، خود آن را شارژ نکنید. این کار سلامتی پاوربانک را تحت تأثیر منفی قرار می‌دهد و باعث افزایش دمای آن و دستگاه در حال شارژ می‌شود.

سخن آخر!

پاور بانک‌ها نوعی شارژر قابل‌ حمل هستند که امکان شارژ مجدد انواع وسایل الکترونیکی را مهیا می‌کنند. بنا بر میزان بودجه و کاربرد پاوربانک‌ها، انواع مختلفی از پاور بانک‌ها در بازار موجود است که هر یک امکان شارژدهی را در نوعی از وسایل به‌عهده دارند. همچنین انواع پاور بانک‌ها دارای محدوده‌ای هستند که تعداد دفعات شارژ وسیله را تعیین می‌کنند. استفاده از پاور بانک در پروازها با محدودیت‌هایی همراه است. در ضمن استفاده از پاوربانک‌ها در ست مدیریتی تبلیغاتی نیز توصیه می‌شود.