مطمئنا امروزه اسم رینگ لایت هارو زیاد شنیدین. رینگ لایت ها ابزار های ساده نورپردازی هستن که امروزه کابرد زیادی پیدا کردن در واقع اسم رینگ لایت از روی شکل فیزیکیشون انتخاب شده ، رینگ در انگلیسی به معنای “حلقه” است و رینگ لایت‌ها به نورهایی گفته میشه که به شکل یک حلقه بزرگ ساخته می‌شن!

رینگ لایت چیست؟

همانطور که از نامش پیداست ، این دستگاه ساده یک حلقه از نور است که سطح آن با لوله های فلورسنت یا لوله یا LED پوشانده شده است. در یک طرف این حلقه یا صفحه یا جعبه کنترل برای تنظیمات ، و سطح دیگر با منابع نوری کوچک پوشانده شده است.

رینگ لایت (Ring light) یک ابزار نورپردازی ساده و ارزان برای تولید محتوای ویدیویی و عکاسی حرفه ای ارزان است که می تواند به شما در دستیابی به نور مصنوعی مناسب کمک کند.

رینگ لایت در واقع یک ابزار نورپردازی ساده و ارزان است که می تواند به شما در دستیابی به نور مصنوعی مناسب برای عکاسی یا فیلمبرداری کمک کند.

ساختار رینگ‌ لایت

رینگ لایت‌ها، متشکل از تعدادی LED بسیار ریز و پرنور هستند که درجه کلوین‌هایی از 3200 تا 5500 درجه دارند.

دمای رنگ نور شاخصی است که نشان می‌دهد نور شما چقدر به رنگ آبی نزدیک است یا به اصطلاح مهتابی است یا چقدر به رنگ زرد نزدیک‌ است و به اصطلاح آفتابی است.

رینگ لایت‌های جدید معمولا دمای رنگشان قابل تنظیم است.

رینگ لایت‌ها هیچ پرش نوری ندارند و هنگام استفاده از آن‌ها در فیلم‌برداری مشکل اختلاف فرکانس و پرش تصویر رخ نمی‌دهد.

رینگ لایت طوری طراحی شده که روی انواع پایه‌های نورپردازی نصب شود و معمولا در وسط حلقه جایی برای نصب موبایل یا دوربین یا آینه دارند.

فواید رینگ لایت چیست؟

همان‌طور که می‌دانید، رینگ لایت به‌صورت حلقه‌ای طراحی‌شده و روشنایی نسبتاً خوبی را ارائه می‌دهد؛ اما به‌جز میزان روشنایی خوب، فواید دیگری هم دارد که در زیر آن‌ها را شرح می‌دهیم:

سهولت در استفاده

به‌کارگیری رینگ لایت بسیار آسان است. به‌این‌ ترتیب که رینگ لایت را در فاصله مناسبی از سوژه قرار دهید و روشنش کنید. سپس تنظیمات آن را به‌صورت دستی انجام دهید. توجه داشته باشید که تنظیمات رینگ لایت‌ها آسان و قابل‌فهم بوده و نیازی به آموزش و یادگیری ندارد.

برخی از مدل‌های رینگ لایت برای راحتی کار، یک هولدر دوربین یا گوشی در وسط رینگ تعبیه می‌کنند تا نحوه نوردهی از این طریق آسان‌تر و ملایم‌تر باشد. با قرار دادن گوشی یا دوربین خود در بخش مربوطه می‌توانید عکس‌های موردنظرتان را با نورپردازی مناسب بگیرید.

استفاده از رینگ لایت به‌عنوان منبع نور اصلی

از اصلی‌ترین فواید رینگ لایت این است که باوجودآن دیگر نیازی به سایر منابع نور و تجهیزات نورپردازی ندارید. رینگ لایت می‌تواند به‌تنهایی کار نورپردازی سوژه شما را انجام دهد. البته این در صورتی است که قصد عکاسی پرتره یا فیلم‌برداری با نمای بسته دارید. در غیر این صورت بهتر است در کنار خرید رینگ لایت از سایر انواع تجهیزات نورپردازی هم کمک بگیرید.

کیفیت نور رینگ لایت ایده‌آل بوده و می‌تواند نور متمرکزی بر روی سوژه شما ایجاد کند. همچنین نوردهی آن شدید نیست و به هنگام استفاده چهره شخص رنگ‌ پریده و غیرطبیعی به نظر نمی‌رسد.

توزیع یکنواخت نور برای سوژه‌های کلوزآپ یا ماکرو

توزیع یکنواخت نور در وهله اول دلیل اصلی ساخت رینگ لایت است. درواقع، یکی از مهم‌ترین انواع آن رینگ لایت دندان‌ پزشکی است؛ زیرا در این نوع کارها وجود یک نور و دید ثابت و واضح ضروری است.

البته کاربرد رینگ لایت در کارهای پزشکی خلاصه نمی‌شود. توزیع یکنواخت نور رینگ لایت باعث شده تا در سایر زمینه‌ها مثل عکاسی کلوزآپ یا ماکرو هم مورد استفاده قرار گیرد. در این نوع عکاسی که فاصله کوتاهی بین نور و سوژه وجود دارد، ایجاد نور متمرکز کار سختی است؛ اما رینگ لایت این کار را راحت کرده و بدون ایجاد هیچ سایه‌ای بهترین نوردهی را در اختیارتان قرار می‌دهد.

دمای نور قابل تنظیم

این ویژگی کار عکاس را خیلی ساده می‌کند. انتخاب دمای نور مناسب از دیگر فواید رینگ لایت است که امکان ثبت تصاویر حرفه‌ای و فوق‌العاده را بدون استفاده از نرم‌افزارهای ویرایشی را می‌دهد.

شما می‌توانید دمای نور را بسته به عکسی که می‌خواهید بگیرید، تغییر دهید. اگر با دمای رنگ یا نور آشنایی داشته باشید، می‌دانید که نور سرد به بازتولید دقیق رنگ‌های یک عکس یا ویدیو و تمرکز بر روی جزئیات آن کمک می‌کند. در مقابل، نور گرم رنگ‌ها را درخشان‌ تر کرده و باعث ایجاد آرامش و فضایی دنج در تصویرتان می‌شود.

وجود چنین ویژگی برای بسیاری از افراد به‌خصوص میکاپ آرتیست‌ها مهم است. شما می‌توانید با تنظیم دمای نور احساسات و جزئیات مختلفی را به کاربرانتان ارائه دهید.

امکان مدیریت فاصله منبع نور با سوژه

یکی از نکات مهمی که در عکاسی یا فیلم‌برداری باید مدنظر داشته باشید، فاصله منبع نور از سوژه است. برخی از تجهیزات نورپردازی امکان مدیریت این فاصله را فراهم می‌کنند؛ اما برخی دیگر فاقد آن هستند. خوشبختانه رینگ لایت این امکان را داشته و می‌تواند در موقعیت‌ها و فاصله‌های مختلفی نسبت به سوژه قرار بگیرد.

فاصله سوژه تا رینگ لایت شما به اثری که می‌خواهید خلقش کنید و همچنین قطر رینگ لایت بستگی دارد؛ اما بهتر است این فاصله را بین ۰.۵ الی ۱.۵ متر نگه دارید تا عکستان نه خیلی روشن و نه تاریک باشد. برای عکاسی از اجسام کوچک فاصله ۰.۵ الی ۱ متر مناسب است؛ ولی در انتخاب فاصله مناسب برای عکاسی پرتره از افراد (مثل مدل مو، آرایش یا دندان) باید به نور استودیو و روشنایی‌های LED توجه کنید. معمولاً میانگین فاصله برای این نوع عکاسی 1 تا 1.5 متر است.

مقرون‌به‌صرفه

از دیگر فواید رینگ لایت می‌توان به قیمت مناسب آن اشاره کرد. رینگ لایت‌ها نسبت به کیفیتی که ارائه می‌دهند، بسیار ارزان‌قیمت هستند. هرچند مدل‌های مختلفی از رینگ لایت وجود دارد که هر یک قیمت متفاوتی دارد؛ اما به‌هرحال در مقایسه با سایر تجهیزات نورپردازی که هزینه‌های هنگفتی دارند، رینگ لایت ارزان به حساب می‌آید.

کیفیت نور نرم و جلوگیری از ایجاد سایه

عدم وجود سایه در تصاویر و ایجاد نورپردازی ملایم یکی از دل‌پذیرترین فواید رینگ لایت است. ازآنجایی‌که نور رینگ لایت همانند یک هاله نور همه زاویه‌ها را پوشش می‌دهد، نور ملایمی به سوژه تابیده و هیچ سایه‌ای در تصاویرتان ایجاد نمی‌شود؛ بنابراین یک عکس یکدست و بدون ویژگی‌های منفی در اختیار خواهید داشت.

البته باید توجه داشته باشید که وجود هر سایه‌ای در تصویر یک نقص محسوب نمی‌شود. برخی از تکنیک‌های نورپردازی مثل نورپردازی رمبراند (Rembrandt) نیاز به ایجاد رابطه بین نور و سایه دارد. بااین‌حال معمولاً عکاسان سعی می‌کنند تا در عکاسی پرتره کمترین میزان سایه در عکس وجود داشته باشد و رینگ لایت این وظیفه را به‌خوبی انجام می‌دهد.

ایجاد کچ لایت در پرتره

کچ لایت یکی از جذاب‌ترین مزایای رینگ لایت است. کچ لایت همان چشمک یا جرقه نوری است که در چشمان سوژه منعکس می‌شود. ایجاد این کچ لایت در عکاسی پرتره جذابیت عکس را افزایش می‌دهد.

معمولاً از هر منبع نوری که استفاده کنید، این اثر در تصاویرتان ایجاد می‌شود؛ اما هر منبع نور شکل متفاوتی از کچ لایت را در چشمان سوژه خلق می‌کند. به‌عنوان‌مثال ، یک سافت‌باکس نور مربع یا مستطیل شکلی را ایجاد می‌کند؛ اما رینگ لایت نور دایره‌ای را در چشم سوژه شکل می‌دهد که زیبایی آن بیشتر از اشکال دیگر است؛ چرا‌که چشمان ما دایره‌ای هستند و وجود کچ لایت دایره‌ای در چشم ظاهر طبیعی‌تری به عکس می‌دهد.

عمر طولانی

یکی دیگر از فواید رینگ لایت، عمر طولانی آن است. رینگ لایت‌ها به لطف مصرف کم برق و عدم گرمایش ال‌ ای‌ دی‌ ها ایمنی بالایی دارند و تا سالیان سال می‌توانند بدون اشکال و خرابی در خدمت شما باشند.

از رینگ لایت برای چه مواردی استفاده می‌شود ؟

به طور خلاصه :

  • عکاسی پرتره چین و چروک و لکه‌ها را به حداقل می‌رساند
  • تولید محتوا برای یوتوب سایه را کاهش می‌دهد، نوری یکنواخت و نرم روی صورت سوژه ایجاد می‌کند
  • عکاسی تبلیغاتی می‌تواند به زیبایی هر چه تمام‌تر سوژه را به تصویر بکشد

استفاده از رینگ لایت برای چه کسانی مناسب است؟

از رینگ لایت برای موارد مختلفی استفاده می‌شود که از مهم‌ترین کاربردهای رینگ لایت عکاسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

عکاسی ماکرو

هنگامی که قصد عکاسی ماکرو را داشته باشید، سوژه‌های شما بسیار کوچک هستند و لازم است که نور به اندازه کافی تابیده شود تا بهترین نتیجه را از آن بگیرید. در عکاسی ماکرو، نور طبیعی کافی نیست و نمی‌تواند بهترین نتیجه را برای شما داشته باشد. به همین دلیل با استفاده از رینگ لایت عکاسی نور مناسب به سوژه تابیده می‌شود تا سایه‌ها از بین رفته و جزئیات به صورت کامل در عکس دیده شود.

عکاسی از نمونه‌کار آرایشگاهی

آرایشگرها هنگامی که فردی را آرایش می‌کنند، از آن به عنوان نمونه‌کار عکاسی می‌کنند؛ گاهی اوقات این عکس‌ها را در آلبوم و گاهی اوقات در صفحه اینستاگرام خود منتشر می‌کنند.

در عکاسی از آرایش افراد جزئیات اهمیت زیادی دارد و اگر نور به اندازه کافی نتابد، ممکن است جزئیات به خوبی دیده نشود؛ به عنوان مثال اگر نور به اندازه کافی نباشد و آرایشگر قصد عکاسی از رنگ مو را داشته باشد، نمی‌تواند رنگ دقیق را ثبت کند. به همین دلیل استفاده از رینگ لایت سالنی گزینه مناسبی است.

استفاده در سالن‌های آرایشی

نور در سالن‌های آرایشگاهی اهمیت زیادی دارد! دلیل آن هم این است که آرایشگرها برای آرایش افراد نیاز به نور دارند تا بتوانند جزئیات کار را به خوبی مشاهده کنند. یکی از کاربردهای رینگ لایت سالنی این است که آرایشگرها آن را به صورت فرد موردنظر تابانده تا بهترین نتیجه را از آن بگیرند.

اینفلوئنسرهای آرایشی

اینفلوئنسرهای آرایشی از رینگ لایت برای تولید محتوا استفاده می‌کنند؛ در واقع هنگامی که آن‌ها جلوی دوربین قرار می‌گیرند، رینگ لایت را به صورت خود تابانده تا بتوانند در محتوای ویدئویی خود جزئیات بیشتری را نشان دهند.

عکاسی غذا

عکاسی غذا یکی دیگر از بخش‌های عکاسی است که طرفداران زیادی دارد و این روزها بسیاری از رستوران‌ها از آن استفاده می‌کنند! نورپردازی در عکاسی غذا اهمیت زیادی دارد و برای نشان دادن کیفیت و لذیذ بودن غذا می‌توانید از رینگ لایت استفاده کنید و بهترین نتیجه را از عکاسی خود بگیرید.

بلاگرها و ولاگرها

بلاگرها روزانه چندین پست و استوری از خود منتشر می‌کنند و به همین دلیل به منبع نور کوچک، قابل حمل و سبکی نیاز دارند که به راحتی در هر جایی قابل استفاده باشد.

نکاتی که قبل از خرید رینگ لایت‌ باید بدانید:

ابعاد رینگ لایت

اندازه حلقه نور با توجه به پوشش حلقه توسط LED ها بیان می شود. رینگ لایت با اندازه های 10 تا 20 اینچ تولید می شوند. اگر محدودیت بودجه ای نداشته باشید، هرچه لامپ حلقه ای بزرگتر باشد، به طور گسترده تری استفاده می شود.

کنترل میزان و زاویه نوردهی

اکثر مدل های موجود در بازار قابلیت تنظیم نور را دارند. این عملکرد تنظیم نور به شما کمک می کند تا بدون تغییر فاصله لنز و سوژه ، نور مناسب را داشته باشید. با این حال ، برخی از مدل های بازار به صورت متوالی طراحی شده اند و شما باید عوامل دیگر را متناسب با موضوع تنظیم کنید.

پایه قرارگیری گوشی موبایل در رینگ لایت

هرچه پایه رینگ لایت بالاتر باشد، برای عکاسی نیز بهتر است. پایه های رینگ لایت از نظر ارتفاع قابل تنظیم هستند و در صورت بالاتر بودن می توانید از آنها برای اشیای مختلف استفاده کنید. نکته دیگر امکان قرار دادن دوربین در پشت چراغ حلقه ای است که اخیراً به این محصولات اضافه شده است.

به نظر می رسد بیشتر تهیه کنندگان نگران عکاسی و سلفی در شبکه های اجتماعی هستند. قبل از خرید رینگ لایت های مجهز به نگهدارنده تلفن، به عرض تلفن هوشمند نصب شده توجه کنید.

رینگ لایت خوب چه مشخصاتی دارد؟ 

همانطور که در بالا نیز به آن اشاره کردیم رینگ لایت‌ها در ابعاد و اندازه‌های مختلفی عرضه شده‌اند. در نتیجه از نظر شدت نور و طیف رنگی نور تفاوت دارند. هنگام خرید رینگ لایت باید به این موارد توجه داشته باشید:

1- اگر برای فیلمبرداری و یا عکاسی از فاصله های دورتر نیاز به خرید رینگ لایت دارید، ابعاد بزرگتر همراه با شدت نور بیشتری را انتخاب کنید.

2- برای فیلمبرداری از فاصله‌های کوتاه‌تر ابعاد کوچکتر و شدت نور کمتر مناسب است.

3- شدت نور در لایت باکس به تعداد لامپهای LED که در آن به کار رفته است، بستگی دارد. هرچه تعداد آنها بیشتر باشد نور صاف‌تر و با کیفیت‌تری خواهیم داشت.

4- طیف رنگ این حلقه‌ها نیز مهم است. این مورد توسط واحد کلوین اندازه گیری میشود. دمای رنگ رینگ لایت از 3200 کلوین ( نور زرد رنگ) تا 5500 کلوین (نزدیک به نور طبیعی خورشید)، متغیر است.

5- نحوه قرارگیری رینگ لایت‌ها روی گوشی موبایل یا دوربین عکاسی بسیار حائز اهمیت است. بنا به کاربرد، رینگ‌ها میتوانند مستقیم بر روی گوشی، دوربین عکاسی و یا پایه قرار گیرد. بعضی از مدل‌های حرفه‌ای شامل آینه می‌شوند که در زمان ساخت ویدیو سلفی می‌توان خود را درون آن دید. بلاگرهای زیبایی از این مدل معمولاً خریداری می‌کنند.

6- بعضی از مدلهای موجود در بازار برای روشن شدن نیاز به وصل شدن مستقیم به برق دارند و بعضی نیز با باطری یا آداپتور کار می‌کنند.

7- همراه با بیشتر مدلها، یک ریموت کنترل است که باعث سهولت استفاده و ایجاد امکان تنظیم شدت نور و … می‌شود.

سخن پایانی

نور حلقه ای که رینگ لایت دارد، کیفیت عکس را چند برابر می کند و شما می توانید این‌ حلقه نور را بنا به نیاز های خودتان خریداری کنید؛ زیرا این حلقه در عکاسی های مختلف کاربرد های متفاوتی دارد.

ابتدا شما باید بدانید که نیازتان چیست و سپس این حلقه را خریداری کنید؛ زیرا بعضی از حلقه ها بزرگ است و نور بیشتری دارد و بعضی دیگر دارای لامپ های کوچکی است که دور رینگ لایت قرار گرفته اند.